• Statystyki

  • Odwiedziło nas: 331025
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni
 • Kontakt

  poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

  tel/fax: 22 8111820

  e-mail: zs41@edu.um.warszawa.pl

   

 • Lokalizacja

Patron szkoły

11 kwietnia 2008r. nastąpiło nadanie imienia CII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie przy ul. Bartniczej 2. Na patrona naszej szkoły został wybrany ksiądz Józef Woźniak.

 

Biografia ks. Józefa Woźniaka

 

Ksiądz Józef Woźniak, syn Józefa i Franciszki urodził się w Radomsku 25.01.1903r., gdzie w 1923r. ukończył Gimnazjum Humanistyczne. 4 lata pracował w redakcji Gazety Warszawskiej. W 1927r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia Kapłańskie otrzymał 11 października 1931r., następnie został skierowany na dalsze studia do Rzymu na Uniwersytet Gregoriański, uzyskując tytuł licencjata prawa kanonicznego. W roku 1934 wrócił do kraju. Początkowo pracował    jako wikariusz i prefekt w Żyrardowie, zaś w latach 1936 – 1948 w kościele p. w. M. B Różańcowej św. Floriana na warszawskim Bródnie. Potem w 1949r. był proboszczem kościoła w Milanówku, a w 1957r. w Drwalewie. Od 27.07.1964r. był proboszczem w parafii p. w. Chrystusa Króla w Warszawie na Targówku aż do śmierci. Zmarł po ciężkiej chorobie na raka płuc. 10.04.1973r. w wieku 70 lat. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim kw. 13A – II – 7. W okresie swojej pracy duszpasterskiej w kościele p. w. M. B. Różańcowej na Bródnie jako przewodnią swoją ideę traktował hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jako prefekt i katecheta  w okresie przedwojennym i okupacji hitlerowskiej kształtował charaktery i patriotyczną postawę młodych mieszkańców Nowego Bródna. W czasie okupacji wygłaszał odważne, patriotyczne kazania. Brał czynny udział w pracy konspiracyjnej. Nie bacząc na ostrzał razem z księdzem Potockim prowadził kondukty pogrzebowe. Cieszył się dużym autorytetem i poważaniem wśród mieszkańców Bródna. Jako prefekt uczył  religii w szkołach 105, 128, 65 przy ul. Bartniczej wpajając uczniom zasady miłości do ojczyzny, patriotyzmu, uczciwości, szacunku dla rodziców. Jego kazania patriotyczne w czasie okupacji podtrzymywały na duchu mieszkańców Bródna, np. po powieszeniu 10 z Pawiaka za akcję „Wieniec”. Duży wkład osobistego zaangażowania dał ksiądz prefekt Józef Woźniak. Uczestniczył w tajnych zebraniach, wielokrotnie rozdzielał ofiarowane pieniądze na zakup broni od Niemców oraz wydawał i rozdawał ulotki kolejarzom. Razem z dowódcami odbierał przysięgę młodzieży, która stawała się żołnierzami konspiracyjnej SZP (Służba Zwycięstwu Polski), a od stycznia 1940 ZWZ (Związku Walki Zbrojnej), żeby w końcu zostać żołnierzem AK (Armii Krajowej). Miał również duży udział w pomocy rannym i pochówku poległych powstańców jako kapłan Rejonu I. Dzięki jego pomocy w ramach akcji ratowania dzieci z Zamojszczyzny, dzieci te otrzymywały metryki urodzenia z kościoła p. w. M. B. Różańcowej, legalizujące ich przynależności do rodzin z Bródna, które przyjmowały je jako własne. Organizowano fikcyjne pogrzeby, aby w trumnie zamiast zmarłego przewozić broń i amunicję na Cmentarz Bródnowski, gdzie zaopatrywali się w tę broń żołnierze armii podziemnej, a później w czasie kilku  dni powstania na Bródnie. 

Ksiądz Józef Wożniak to bardzo zasłużony człowiek dla Nowego Bródna. W czasie jego pracy w parafii M.B. Różańcowej , szczególnie w latach wojny i okupacji. To wielki kapłan – Polak, patriota, kapłan A.K i Szarych Szeregów. Za swoje zasługi powinien być pamiętany i czczony.

NA GÓRĘ